TechEd Europe 2009: päev 1

Ehh ... nagu karta oli: jõudis kätte TechEdi teine päev ehk päev 1.

The ADO.NET Entity Framework in Microsoft Visual Studio 2010

 Olen sellest hirmsast nimest seni igaks juhuks kauge kaarega mööda käinud, kõlab kaunis jõledalt ning tundub, et ilma selleta on elu ilusam. Seekord võtsin siiski südame rindu ja läksin kuulama.

Mis ma oskan öelda? Cool. Sihukese asja teete valmis või? Lahe.

Millest siis jutt? Kui hakata andmemudelit koostama, siis luuakse ühel hetkel tabelid ja sinna sisse väljad. Loogiline, ei midagi uut. Kujuta nüüd ette tööriista, mis võimaldab drag-and-drop'ga tabelid koostada, seosed kirjeldada ning välja tuleb baasi loomiseks vajalik skriptifail. See ongi ADO.NET Entity Framework!

 

Uut on palju, nii ma aru sain. Tunnistan enda võhiklikkust selles valdkonnas ning luban esimesel võimalusel vastava raamatu pihku võtta, kuid mis täpselt on uus ja mis vana seda ma öelda ei oska. Meelde jäi, et uus on kindlasti nüüd see, et võin ma koodiga kirjeldada andmetüübid (mis vastavad tabelitele), konteksti (mis siis kirjeldab seosed ja ühendusviisid) ning ... ära arvasid, genereerin tabelid baasi selle põhjal. Kindel on aga see, et tegemist on väärt tehnoloogiaga ning uues versioonis on kõik parem kui vanas.

Omalt poolt oskan öelda, et kui Sulle meeldib Linq-to-SQL, siis see tehnoloogia meeldib ka, päriselt.

 Teemakohane jutt MSDN's: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa697427(VS.80).aspx

Windows 7 läbi Mark Minasi silmade (loe: jutu)

 

 Teise asjana sai täna kuulatud Mark Minasi nägemust Windows 7'st ning selle rollist tulevikus. Üldiselt ei midagi, mida ma juba ei teaks. Kuid Mark Minasi Meeldib mulle rääkijana ning tema nägemus ühtib tihti minu enda arvamusega. Mida ta siis arvas.
* Windows Vista on hea operatsioonisüsteem, mida kõik vihkavad.
* Windows 7 on Windows Vista.1
* Vista suurim mure inimeste silmis oli kiirus ja tegelikkuses on Windows 7 enam-vähem sama kiire (kui välja arvata käivitumis- ja seiskamisaeg).

Ehh... tõsi, mis tõsi.

* Windows 7 on Windows 7 algusest peale: ei miskeid jubedaid koodnimetusi (Küsimus: kas keegi teab, kuidas lõhnab lumeleopard (see elus versioon)
* Windowsi klient ning server on üks ja sama operatsioonisüsteem (Windows 7 ja 2008 R2 on tõesti ühel ja samal tehnoloogial baseeruvad operatsioonisüsteem)
* Windows 7 all töötab 99% Vistale loodud draiveritest
* Ühilduvusega on kõvasti vaeva nähtud (sh XP Mode)
* Windows 7 Pro sisaldab kõike seda, mida sisaldab Vista (va BitLocker)
* Ultimate versioon on mõistlikuma hinnaga (?)
* Teegid (Libraries) on lahedad ning lõpuks ometi töötab failihaldus ilma jaburate piiranguteta
* PowerShell 2.0 - Windows on skriptitav keskkond (ja kuidas veel skriptitav) 
* 3G andmeühendusi ei näidata enam sissehelistamisena, süsteemil on nende sisseehitatud tugi!
* Paigaldus on veel parem (ja mugavam) kui Vistal see on

* DirectAccess - ole alati seal võrgus, kuhu Su arvuti kuulub... * "VPN reconnect" - see on tõesti mõnus: piltlikult öeldes on nii, et kui ma tööl arvuti unne panen ja kodus lahti teen, siis mu VPN ühendus jääb ellu, ma ei pea uuesti ühendust looma * BranchCache - üle aeglase ühenduse tõmmatakse faile vaid ühe korra, need puhverdatakse ning tööjaamad jagavad puhverdatud faile omavahel

Nii võiks veel pikalt jätkata, kuid mida Mark tegelikult öelda tahtis on see, et Vista oli ja on hea operatsioonisüsteem, kuid Windows 7 on veel parem. Tegelik vahe on pisiajades, mis kokku moodustavad väga suure paketi. Kui on valida Windows Vista ja Windows 7'me vahel, siis viimane on uuem, täiuslikum ning ... kiirem :)

Microsoft Exchange Server 2010

 Päeva lõpetas keynote, mis kahjuks oli üsna sisutühi. Mitte et seal midagi põnevat ei oleks olnud, oli küll. Ma olin seda kõike lihtsalt juba kuulnud...

Kuid ei saa siinkohal siiski mainimata jätta, et täna möödus 20 aastat Berliini müüri langemisest, mis suure osa maailma inimeste jaoks lõpetas "külma sõja" ajajärgu.

Täna, 20 aastat hiljem avalikustas Microsoft Exchange Server 2010 toote, mis on vaata et isegi suurem rock-star kui Windows 7 ja Server 2008 R2 kokku. Demotud toode mulle igal juhul meeldib ning kindlasti saab sellest väga tubli müügiartikkel. Sellel teemal teen ma ühel ilusal päeval pikema sissekande ning püüan siis rääkida lähemalt. Tootega saab aga lähemalt tutvuda: http://www.microsoft.com/exchange/2010/en/us/default.aspx.

Võib-olla huvitab kedagi TechEd Europe 2009 ka arvudes. TechEd konverentsile on sellel aastal kogunenud 7200+ osalejat, kes esinadavad 104 (või oli see nüüd 140 erinevat riiki). Kui palju neid inimesi tegelikult on, seda iseloomustab kõrvalolev pilt, mis tehtud umbes poolest saalist (olin üsna saali keskel).

 

Suhtlemine on kõige alus

Kuna eile sai endale lubatud, et käin läbi HP boksist ning vestlen selle õnnetu rüperaali teemal, siis ma seda ka tegin. Tulemus? Esialgu olematu... Minu juurde kappas väga abivalmis noormees, kes väga sõbralikult uuris, kuidas ta mind aidata saab ja mina rääkisin. Tema siis aga teatas, et see seltskond tegeleb ainult serveritega ning oma läpaka pärast muretseb ikka igaüks ise. Pärast mõningast arutelu soovitati mul külastada HP Support lehte ning uurida sealt lähima remonitöökoja asukohta... Hea ettepanek, kuid sisestanud oma asukoha vaatas mulle sellelt saidilt vastu vaid üks paks error. Lõpuks leiti üks vend, kes pidi olema ainus nende tiimis, kes armastab väljakutseid (?). Võeti minu kontakti, kirjutati üles mure ning ... vaikus. Eks näis, homme on ka päev.

Samas oli mul suurepärane võimalus rääkida otse Windows Mobile, Virtual PC, ForeFront ja Microsoft Learning tiimide töötajatega, anda tagasisidet, kuulata selgitusi ning näha, et minu ettepanekud leidsid mõistmist, ärakuulamist. Parim tagasiside mu jutule oli see, kui Learningu inimene küsis: "Saad Sa seda korra veel seda kõike öelda, ma võtaks ja salvestaks selle videosse!".

Igal juhul oskan ma öelda, et pärast sellist suhtlemist tundsin ma, et TechEd on tehtud. See on see kordumatu väärtus: näha neid inimesi, saada vahetu kontakt, leida lahendused. Seda kodust ... no saab ka, kuid meeletult palju keerulisemalt. Just võimalus vahetult suhelda on see põhjus, miks sellised üritusi külastada tasub. 

Kuid mis on sellel kõigel tegemist jalgrattaga?

Lihtne: selle postituse esimene pilt on tehtud minu peamisest liikurist selle aasta TechEd'il. Olen esimese kahe päevaga suutnud kokku hoida 12 EUR'i ja pean ütlema, et see 4 km (mis lahutab messihalli ja hotell) on väga mõistlik läbida just jalgrattal. Olen korduvalt külastanud konverentse ning koju naastes pidanud tõdema, et külastatud linnast nägin vaid metrood. Seekord on teisiti ning arvan, et paremini.

Selleks, et nüüd mitte liigpositiivset muljet jätta: täna õhtul sadas ikka päris korralikult vihma :) 

Kommentaarid (1) -

Marek Tihkan
Marek Tihkan
11.11.2009 18:54:20 #

Uurides veidi Entity Framework "4" versiooni, siis on liigutud tõesti paremuse poole: on võimalik luua POCO objektmudel (ilma EF-i poolsete baasklaasideta). Siiski Fluent NH + NHibernate on sellest parem ning seegi genereerib vajadusel andmebaasi ise.

Mis puutub System.DraggyDroppy nimeruumi, siis see on üks põhjusi, miks tulevad haldamatud rakendused. Seega seda heateoks ilmselt nimetada ei saa.

Loodetavasti tulevikus on see alternatiiv NH-le.

Kommenteerimine on suletud

Autorist

Minu sügavam huvi Microsofti toodete ja tehnoloogiate vastu sai alguse 2006. aastal, kui tehtud sai esimene Microsofti sertifikaadieksam. Nüüd on kabinetiseinal juba enam kui 20 erinevat administreerimise ja tarkvaraarenduse valdkonna tunnistust. Täna olen MVP Windows Expert: IT Pro kategoorias ja töötan Rootsis tarkvara teenusena pakkuvas ettevõttes infrastruktuuri juhina. 

Month List